MÜZİK

M Ü Z İ K

Ses bir doğa olayıdır. Bir enerjnin kütleleri harekete geçirmesi ile oluşur. Rüzgar atmosferik hareketle oluşan bir enerjidir. Rüzgar denizde suları harekete geçirir,dalgalar oluşur. Dalgalar kıyıya çarpar, ses oluşur. Bir kemanın yayı da teline dokundukça sesler oluşur. Müziğin özü kulağımıza kadar gelen, yansıyan titreşimlerdir.

Kuralsız ses gürültüdür, duyanı dinleyini rahatsız eder.

Eğer ses kurallara bağlanmış ise ritim, tonalite, harmoni, dinamik, ve tınısal renk kuralları ile harmanlanmış ise adı müziktir, dinleyeni mutlu eder.

İyi müzik duygularımızın ve yaşama ilişkin bilgi ve düşüncelerimizin birleşmesiyle oluşur. İyi müzik dinleyeni içine alır bir yerlere götürür. Kişilik ve kimlikleri, dil, din, ırk, milliyet, cinsiyet ve başka farklılıkları olanları da sizin yanınıza getirir. Sizi o başkalarıyla birleştirir. Birlikte güler, birlikte ağlamaya başlarsınız. Müzik, adı sevgi olan bir ortak paydadır.

Söz biter müzik başlar ve devam eder. Hatta müziğin başlaması için konuşmanın bitmesi gerekir.
Müzik, müzik yapmak kadar müzik dinlemektir de… Dinlemeyi öğrenen, bilen insan konuşmak veya duygulanmamak için büyük bir potansiyel güç kazanır.
İçimizdeki müzik, içimizdeki müzik isteği hiç bitmesin. Müziğe emek verenlerimiz çok, çok yaşasın.

12.10.2022

        

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.