PORSUK

 

 

P O R S U K (bitki)

Porsuk ağacı.. Çiçeklerini görünce bu doğa ne tuhaf… Bu kadar süslü püslü, bu kadar güzel bir çiçeğe ne gerek var diye düşündüm ama hemen biz insanların, özellikle de hanımların süslenmeye ayırdıkları paralar aklıma geldi. Çiçekten özür diledim. Çok güzel ve çok alımlı ama… çok tehlikeli. Zehirli. Bir de kanser tedavisinde kullanılıyormuş. Türkiye florasında da az da olsa varmış. İki tanesinden söz ediyor botanikçiler. Biri 1000 diğeri 1600 yaşındaymış.

“taxus baccata” very dangeorus fruit. In medical , used 

Porsuk

Taxus baccata
APG III sistemi
Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Pinophyta
(Açık tohumlular)
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
(İğne yapraklılar)
Familya: Taxaceae
(Porsukgiller)
Cins: Taxus
L.
Türler

Porsuk (Taxus), porsukgiller (Taxaceae) familyasından Taxus cinsinden ibreli ağaç türlerlerine verilen ad.
Türkiye’de Porsuk ağacının nesli tehlikede olup, tohumdan porsuk ağacı yetiştirme oldukça zordur. %20 başarı sağlanabiliyormuş.
Porsuğun turuncu-kırmızı-yeşil renkli özgün meyvesi az etli olması ve ticari değer taşımamasına karşın oldukça tatlı olup,meyve içindeki çekirdeğinin çıkarılması şartıyla yenebilmektedir. Bitkinin bütün diğer kısımları zehirlidir, hele, hele meyve çekirdeği (tohumu) aşırı derecede zehirlidir. Kuşların aksine insan midesi meyve çekirdeğini parçalayabiliyor ancak  mide asidiyle birlikte parçalanan zehirli alkoloidler ölüme kadar varan zehirlenmelere neden olmaktadır.
Çimlenme engeli, kuşların zehirsiz olan meyveyi yiyip,insanlar için zehirli olan tohumunu (meyve çekirdeğini) dışkılamasıyla ortadan kalkmaktadır.

Porsuk ağacı çiçekli bir bitkidir ve iki evciklidir.Yani erkek ve dişi organ farklı ağaçlarda bulunur.

Porsuktan elde edilen ahşap oldukça esnek bir o kadar dayanıklıdır. Bu nedenle geleneksel yayların yapımında kullanılmıştır. Porsuk ağacı bitkisinden elde edilen taksol antikanserojen etkiye sahip bir maddedir ve günümzde etkili olarak kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Eylül-Ekim den Aralık-Ocak aylarına kadar meyveleri, sanki ağaçta yeni yılı karşılar gibi çok güzel görüntü oluştururlar.
Türkiye’de bulunan en yaşlı porsuk ağaçları Zonguldak ilinde Gümeli beldesinde, Türkiye’nin 105.ci tabiat anıtı olan Bölüklü Ormanlarında yer alan biri 1600 diğeri 1000 yaşındaki porsuk ağaçlarıdır.

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.