ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ ● İNCİR ÇEKİRDEĞİ

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ ● İNCİR ÇEKİRDEĞİ

Kilosuna şu kadar para verdi, üzüm aldı. İki salkım üzüm iki kiloyu aşıyor. İri taneli üzümler. Bunlara buralarda gelin üzümü diyorlar. Red globe’ lardan daha farklı…Eve geldi önce üzümleri güzelce yıkadı, daha sonra elindeki makasla küçük parçalara ayırarak tabaklara koydu. Bir tanesini ağzına aldı, eh fena değilmiş, hiç fena değilmiş dedi. Bir, bir daha attı ağzına… Kütür kütür. Çekirdeklerini sevmedi, ağzında biriktirdiği çekirdekleri usulca, kimseye göstermemeye özen göstererek eline aldı, sonra bunları tabağın bir köşesine koydu. Yine kimse görmesin diye üzerine bir de peçete önttü.
Arkadaşları ile dereden tepeden konuşmaya başladılar. Sanki çok uzun bir süre görüşmemişler, hatta telefonda bile olsa konuşmamışlar gibi biri sözünü bitirmeden öteki söze başlıyordu. Laf lafı açtı, döndü dolaştı sıra üzüme geldi. Üzüm yemenin ne kadar iyi bir şey olduğu konusunda anlaştılar. Zaten bu kafadarların hemen hemen anlaşmadıkları hiç bir konu yok. Ayy şekerim elbette, aynen, kesinlikle, aynı fikirdeyim… diye birbirlerinin söylediklerini onaylıyorlar. Her ne kadar bir ara GDD gibi tatsız konular açıldıysa da uzun sürmedi. Üzümün güzelliği ve yararları öne çıktı.
Sevgili C.ve sevgili E.’ nin birçoğu Google kaynaklı bilimsel açıklamaları herkesi fazlasıyla bilgilendirmişken daha sessiz duran sevgili L. ev sahibi konumundaki sevgili T.’ ye dönerek biliyormusunuz dedi. Asıl önemli olan kısım üzümün çekirdeğinde…
T. bu da nereden çıktı der gibi bir bakış fırlattı ama L.’nin ardı ardına sıralanan cümleleri karşısında susmak zorunda kaldı. Üzümün çekirdeği çıtır çıtır yenmeli imiş.
Sevgili C. ve sevgili E. bu cümleleri dinlerken ellerinin kendiliğinden üzüm tabağına uzandığını fark ettiler, birbirlerine bakıştılar. Gülüştüler, bir iki çene hareketinden sonra tekrar göz göze geldiler.
C. içinden L. haklı dedi, çekirdekleri olduğu gibi yuttu. E. acaba ne yapmalıyım diye durakladı. Akıllı konuğumuz L. tüm ciddiyeti ile üzüm çekirdeklerinin antioksidan, anti aging etkilerini anlatmaya devam ediyordu. Üzüm çekirdekleri immun sistemi, viral ve bakteriyel etmenlere karşı insan bağışıklığını güçlendirdiğini söyledi.
Üzüm çekirdeği omega 6 , 9 , flavonidler, polifenoller içeriyormuş. Kanser riskini azaltıyormuş. İncir çekirdeğinden yağ da elde etmişler, kremler yapmışlar. Bunlar selülite de iyi geliyormuş.
Masa çevresinde sevgili L’.nin dışında bulunanlar inandılar veya inanmış görünüyorlardı. En çok inanmak istedikleri şey de düzenli olarak alınacak olan üzüm çekirdeklerinin cilt üzerinde yaratacağı harikalar. 15 günlük bir kürden sonra fondötenler çöpe gidecek. Dört hanımdan dördü de mutluluktan uçacak gibi olmuştu.
T. atıldı, bu yediğimiz üzümün içinde bir bilemedin iki tane var. Daha çoğunu nasıl bulabiliriz diye bir soru attı ortaya. En akıllı ve araştırmacı L.’nin yanıtı gecikmedi.
Ayy tatlım, her şeyin bir çaresi, her sorunun bir çözümü var. Üretici firmalar bunu da düşünmüşler. İyi kalite üzümleri sıktıktan, geride alan çekirdeklerini yıkayıp kuruttuktan sonra hiç el değmeden paketleyip marketlere, aktarlara gönderiyorlar. Üzüm çekirdekleri istenirse kavrulmuş da olabiliyormuş. Artık bizlere kalan avuç avuç bunları yemek. Tümüyle doğal olduğundan istenildiği kadar yenebilir.
Bu kez ev sahibi konumundaki M. söze daldı, gözü peçetenin altında biriktirdiği üzüm çekirdeklerine takılı olduğu halde L.’ye döndü, bunların internette satışı var mı diye sordu.
L. hemen cep telefonunu çıkardı, istersen hemen siparişini verebiliriz dedi. Ben de isterim, ben de isterim sesleri yükseldi. Dedim ya en akıllısı L. yine zekasını çalıştırdı. Dördümüz ayrı ayrı almayalım. Kargo parası bire iner, hatta dört kişi için sipariş verdiğimiz için kargo parası olmadan alabiliriz dedi. Diğer üçü “hay sen aklınla bin yaşa” diye sevinçlerini ifade ettiler.
Kredi kartları çıktı ve sipariş verildi.
Bir kilo gelin üzümü 75 lira.
Kavrulmuş veya kavrulmamış ayrımı yok, 50 gramlık her bir paket 75 lira.
Kişi başı ilk kür için 10 paket toplam 500 gram, ederi de kişi başı toplam 750 lira. Dört arkadaşın siparişleri toplamı 2 kilo. Başka bir anlatımla toplam 3000 lira.
O gün masanın başından hiç kalkmadan teknolojinin sağladığı olanakları kullanarak siparişlerini verdiler.
Ebedi Gençlik ve Ölümsüzlük yolunda ilk adımı attılar.
Ben, ben sadece onlara göz ve kulak misafiri oldum. Hiç bir işlerine karışmadım, duyduklarımı size anlattım.
Eve dönünce bahçeden koparttığım bir inciri ikiye böldüm. Bir sürü çekirdek gördüm bu lafların her birini bir incir çekirdeğine sokmaya çalıştım. Ama, nafile bizim incirin çekirdeği küçük, gelin üzümünün çekirdeği büyük. Sığdıramıyorum.
Aklıma parlak bir fikir geldi. Onlar üzümün çekirdeğini pazarlıyorsa ben de incirin çekirdeğini pazarlarım…
Alırlar mı… Güldürmeyin beni, bu insanlarda bir algı oluştur, sonra ne istersen sat. İstediğin fiyata sat…
Üzümün çöpünden başka çekirdeğini dert eder ağzımızdan çıkarırız sonra dışarıdan üzüm çekirdeği siparişi veririz. Aklımız yerine algılarımızın peşinden koşarız.

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.