MÜSLÜMAN ADLARI

MÜSLÜMAN ADLARI
Sevgili arkadaşlar aşağıda bir liste var. Bu liste burada bitmiyor. Bunlar benim hemen aklıma gelenler. Sizler başkalarını ekleyebilirsiniz.
Benim aklıma bir şey takıldı. İzninizle onu sizinle paylaşmak istiyorum. Gördüğünüz gibi bu adların her biri Allah’ın sıfatları ile, nitelikleri ile ilgili sözcükler. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Ama yine dikkat ettiniz, bu adların hepsi erkek çocuklarına ad olarak konulmaktadır.
N İ Ç İ N ?
İslami kabullere göre Allah’ın 99 sıfatı var. Bu sıfatlar arasında onun cinsiyetiyle ilgili bir tanımlama bulunmamaktadır. Eğer yanılıyorsam lütfen beni düzeltin Zaten böyle bir sıfat olmuş olsa Allah’ın diğer sıfatlarının da sorgulanmasını gerektirir. Sonuç Allah cinsiyet mevhumundan münezzehtir. O doğmaz, doğurmaz ve ancak isterse, istediği koşullarda canlı ve cansız şeyleri yaratır.
Madem öyle; Müslüman olan ahali bu sıfatları niçin yalnız erkek çocuklarına ad olarak uygun bulur da kız çocuklarına ad olarak hiç düşünmez.?
Eminim bu konuda bizi aydınlatacak arkadaşlar vardır. Kendilerinden rica ediyorum. Bu merakımızı giderirlerse kendi adıma ve merak edecekler adına peşinen teşekkürlerimi sunarım.
Saygılarımla…

aCp

Hamdullah
Şükrullah
Fikrullah
Zikrullah
Lûtfullah
Sadullah
Nimetullah
Abdullah
Fettullah
Nurullah
Ayetullah
Rahmetullah
Habibullah
Emrullah
Feyzullah
Ataullah
Hayrullah
Resulullah
Hizbullah
Emanullah
Hıfzullah
Sunullah
Hikmetullah
Halilullah
Ubeydullah
Veliyullah
……

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.