MONTREUX 1936

Montreux Boğazlar Sözleşmesi 20.TEMMUZ 1936
Yani bundan tamı tamına 87 yıl önce ülkemizin tapu senedi Lozan Barış Antlaşmasının adeta üzerindeki kırmızı renkli mührü olan sözleşmenin imzalandığı gün.
Çanakkale de geçilir, bal gibi geçilir veya boğaz olmazsa kanal olur gibi tarihten, jeopolitikten habersiz ve sorumsuz tutum, davranış, karar ve eylemlerle adeta kendi ölümümüze koşar adım gidiyoruz.
17 Temmuz 2023 günü Rusya tahıl koridoru adı ile söylenen anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıkladı. Ayrıca Karadeniz’de yüzen her geminin potansiyel bir silah deposu ve ülkelerinin güvenliği ve savunması için bir tehdit sayılacağını bildirdi. Türkiye bu koridordan % 10-15 oranında buğday almaktadır. Yarın, biz gemilerimizin güvenliğini sağlayacağız diye kuzey komşumuz ile sıcak bir savaşın içine girmemiz veya sokulmamız içten bile olmayacaktır.
İşte bu koşullar karşısında Montrö’nün değeri ve bizim için yaşamsallığı bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
Süregiden aymazlıktan kurtulmamız ve ülkemizin yaşamsal çıkarları karşısında duyarlı olmanın ötesinde gereklerini yapmamız zorunludur.
Ne asker ve ne de bir uzman jeopolitikçiyim. Ancak yaşadıklarımız sıradan bir yurttaş ve bir hukukçu olarak benim bile anlayabileceğim kadar orta yerdedir. Yapılanları gördükçe bunların kusurla, ihmalle hatta ahmaklıkla açıklanamayacağı, ancak ve ancak özel bir kast ile yapılabileceği konusundaki kanım güçlenmektedir. Çok üzgünüm.
20.07.2023
aCp

Bir harita ve şunu diyen bir yazı 'Bulgaristan Rusya Federasyonu KARADENİZ Gürcistan DÉNIZI Türkiye' görseli olabilir

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.