ATIK AYRIŞTIRMA VE ARITMA

ATIK, AYRIŞTIRMA VE ARITMA

Teşekkürler. Emek verilerek hazırlanmış bir liste. (•)

Kanımca atık ve ayrıştırma, arıtma konusu kapitalist üretim tarzının doğaya ve insana uygun olmadığının ve durumun sürdürülebilirliğinin de artık mümkün olmadığının anlaşılmaya başlaması ile gündeme gelmeye başlamıştır.
Neolitik dönemle birlikte “ben” ve “benim” kavramları ortaya çıktı. Başlangıçta doğal gibi görülen bu davranışların zaman içinde dozu ve içeriği değişti. Başkalarını o şeyden yararlandırmamaya doğru verildi. Mülkiyet böyle ortaya çıktı. Daha çok şeye sahip olanlar, daha çok mülkiyete sahip olanlar kendilerini diğerlerinden üstün görmeye başladılar. Ben kavramı da böyle oluştu. Giderek bir şeylere sahip olanlar olmayanlara istediklerini yaptırmaya, hatta zor kullanmaya başladılar. 
Özellikle güz aylarında günbatımı saatlerinde gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz binlerce, onbinlerce sığırcık kuşunun tam bir senkronizasyon içinde hareket ederek ne kadar güzel görüntüler oluşturduklarını görüyoruz. Ya da gece sahilden yansıyan ışıkların yardımı ile iskeleye yakın yerlerde küçük balıkların hareketlerini seyrederiz. Yabancı bir tehlikeyi savaştırma için sardalya balıklarının silkelenip putların denize bıraktıklarını ve daha büyük balığa yem olmaktan bu şekilde kurtulma öyküsünü duymuşsunuzdur. Nedir onları bu kadar düzenli hareket ettiren şey. Hiç aralarında bir çarpma da olmaz. Onları incelememiz gerekir. Karıncaların ve daha başka canlıların dayanışması hayranlık uyandırmaktadır.
Kanımca insan soyu da benzer davranışlar içinde idi. Yukarıda adeta bir karikatürünü çizmeye çalıştığım ben ve benim kavramları ile bu insan davranışlarında bozulmalar olmaya başlamıştır.
Bizim dışımızda kalan canlıların yaşamını biz insanlar “sürü” yaşamı olarak nitelediği ve nitelemeye de devam ediyoruz. Örneğin sürü bağışıklığı… Sürü gibi derken hayvanları aşağılıyor, kendimizi onlardan üstün görmeye çalışıyoruz. İnsanlar için sürü tanımı kullansak kıyafetleri kopamıyoruz.
Ben yine konuya dil ile başlamak istiyorum. Sürü sözcüğünü ya söküp atalım ya da kendimizin de bir sürü olduğunu kabul edelim ve daha önemlisi insanlaşma sürecimiz içinde yitirdiğimiz o güzelim davranışlarımızı geri kazanalım…
Uzattım ama bunları da yazmadan edemedim.
Selam ve saygılarımla…
28.08.2022
(•) 28 Ağu 2022 Pzr 11:27 tarihinde Tinaz Titiz (via Google Docs) <tinaztitiz@gmail.com

Yorum bırakın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.